Bilim ve TeknolojiDünyaEkonomiEmlakGenelGündemMagazinSağlıkSiyasetSporTurizmTürkiyeYaşam

Dolar yatırım için uygun mu?

Dolar eskiden altın gibi karlı bir yatırım aracı olarak görülüyordu. Hatta yakın geçmişte dolar günleri dahi yapılıyordu. Ancak uluslararası siyaset, enflasyon ve ekonomi dalgalanmalar kısa dönemde dolara bakış açımızı değiştirdi ve dolar yatırımı için kafalarda soru işaretleri oluştur. Dolar iyi bir yatırım aracı mıdır? Sizler için araştırdık.

Hangi Yöntemlerle Dolara Yatırım Yapılır?

Döviz bürolarından dolar almak en bilinen yöntemdir. Doların çıkmaya başladığı dönemde yastık altında ki dolarlar yine bürolarda bozdurulmaktadır. Bu karlı bir yöntemdir.
Bankalarda dolar için mevduat hesapları açtırmakta çok kullanılan yöntemlerden biridir. Vadeli hesaplarda faiz oranları ile daha avantajlı hale gelmektedir.
Doların çok çalkalandığı dönemlerde en uygun yatırım yöntemi vadeli sözleşmelerdir. Bankalar tarafından yapılan bu sözleşmeler riskli dönemleri daha az zarar ile kapatmanızı sağlayabilir.

Dolar Yatırımı Paranızı Katlar mı?

Enflasyonun yüksek olduğu bu dönemde dolar yatırımı yaparken para kazanmak odaklı değil de paranızın değerini korumak amaçlı yatırımlar yapılmalıdır. Ayrıca tek döviz kurlu düşünmekte yanlıştır. Euro’nun daha kazançlı olduğu dönemlerde paranızı dönüştürerek değer kaybetmesini önleyebilir veya paranızı biraz daha katlayabilirsiniz.

Dolar Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolar diğer yatırım araçlarına göre daha kısa vadede kar elde etmenizi sağlar ancak riskleri büyüktür. Paranız değer kazanacağı gibi değer de kaybedebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi özellikle siyasi olaylar ile günümüzde bağdaşmaktadır ve düzenli bir seyri görülmemektedir. Piyasada ki bu dalgalanma için bireyler döviz bürolarında kendi bakış açıları ile dolar alıp satmak yerine bankalar aracılığı ile yatırım yaparak daha güvenli yolları tercih etmektedir. Dolar yatırımı yaparken stratejik hareket etmek önemlidir ve ekonomi piyasasını iyi analiz etmek gerekir.

ABD ile gerilmenin devam etmesi halinde dolarda ciddi artışlarda beklenmektedir ancak bu artışlar göstermelik olacağından kısa dönem sonra tekrar 5 TL seviyelerine gerileyeceği son 6 ay için ekonomistler tarafından yapılan yorumlardandır. Türkiye ise dolara karşı şuan daha çekimser ve hükümet vatandaşlarını Dolar yerine Altın veya Türk Lirası yatırımlarına yönlendirmektedir. Ciddi artışların beklenmediği Dolar’ın dalgalanmasının ise ne zaman duracağı yorumları net belirlenememektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı