Bilim ve TeknolojiDünyaEkonomiEmlakGenelGündemMagazinSağlıkSiyasetSporTurizmTürkiyeYaşam

Altın Karlı Bir Yatırım Mı?

Piyasalarda ki dalgalanmalar yatırım yapmak isteyen bireyleri geleneksel yatırım aracımız altına yönlendiriyor. Altın ile enflasyondan yatırımlarımızı korumaya çalışıyoruz. 2019’un ilk çeyreğini geride bıraktığımız bu dönemde altın karlı bir yatırım aracı mıdır? Sorusuna sizler için yanıt aradık.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kuyumcudan altın almak en bilinen klasik yöntemdir. Kuyumcudan alınan altının çeşitleri uzun vadede karlı yatırımdır. Ancak aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasında uçurum düşünmeyin. Çünkü eski tarihli altınlar daha ucuza satış görecektir. Bir diğer durum ise işçilik parasıdır. Bilezik veya takı seti alarak yatırım yapmak isteyen kişiler yükse fiyatlar ödeyerek aldığı ziynet eşyasını çok düşük rakamlara satmaktadır. Yatırımlık altın almak istiyorsanız işçiliği çok fazla olmayan sade modellere yönelmelisiniz.
Vadeli altın sözleşmeleri ile piyasa üzerinden altın yatırımı yapmak mümkündür. Gram veya dolar üzerinden altın yatırımınız da eski tarihli altın riski ve işçilik maliyeti riski yoktur. Uzun vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için daha doğru bir yöntemdir.
E-ticaret sitelerinden altın alabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Fiziksel olarak almayacağını altınların çalınma riski yoktur.
Bankalar aracılığı ile altın hesabı açabilirsiniz. Nakit veya fiziki altınlarını bankalara yatırabilirsiniz. Vadeli veya vadesiz olmak üzere iki çeşidi bulunur ve kendinize en uygun olanı daha güvenli bir şekilde seçebilirsiniz.

Altına Yatırım Yapmak Avantajlı mıdır?

Altın özellikle Türkiye topraklarında yaşayan kişilerin en güvendiği limandır ve döviz kurlarının dalgalanmasından sonra kişiler paralarını altına yatırarak güvence altına almaya çalıştı. Altın ile paranızın değer kaybetmesini önleyebilirsiniz ancak çok büyük beklentiler içindeyseniz altının size karı mutlu etmeyecektir. Altın kar marjı eskiden çok yüksek oranlarda olsa da artık öyle değildir. Küçük küçük param biriksin uzun vadede toplu bir alım karşısında bozdururum düşüncesinde isiniz mantıklıdır. Altın madeni her zaman karlıdır ve yatırım yapılması gereken alanlardan biridir ancak tüm paranızı sadece altına yatırmak ekonomistler tarafından uygun görülmemektedir.

Yeni Moda Altın Bankaları

Hırsızlık olaylarına karşı kişiler kendilerini korumak ve yatırımın üzerine bankaların ve devletin katkılarından faydalanmak isteyen kişiler bankaların altın hesabını tercih etmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı